top of page
Keresés

Az olasz parfüm története


Az kezdetek

Az olasz parfüm története az ókorba nyúlik vissza. Az etruszkok illatos olajokat használtak vallási, kozmetikai és gyógyászati célokra. A római korban a parfümészet művészete tovább virágzott.

A rómaiak híresek voltak fürdők iránti szeretetükről és illataikról, szenvedélyük a parfümök iránt kultúrájuk jellegzetességévé vált.



A középkorban az olasz parfümgyártás tovább prosperált, kézműves műhelyek létrehozásával és a parfüm ismeretek terjesztésével a szerzetesek között. A reneszánsz idején a parfüm művészete új szintre emelkedett, köszönhetően olyan személyiségek hatásának, mint Medici Katalin, aki hozzájárult a parfümkultúra terjesztéséhez egész Európában.

1533-ban a toszkán nemesasszony Párizsba költözött, ahol feleségül ment a későbbi francia királyhoz, Orleans-i Henrikhez, és magával vitte bizalmas parfümőrjét, Renato Bianco-t, akit a franciák Renè Le Florentin néven ismertek meg. Vele együtt hatalmas kulturális örökséget is magával hozott a parfümök világában, amelybe a franciák azonnal beleszerettek.

Katalin többek között bevezette az országban az illatos kesztyűk hagyományát, amelyet a franciák sajátjukká tettek, és amely a nemzeti, sőt a világparfümészet jellegzetességévé vált.

A 1600-as években a parfüm technikáinak fejlődése felgyorsult, amíg el nem érték a közel 95%-os alkoholtartalmú illatos alkoholt, a híres Aqua Admirabilis-t. Ennek receptjét az olasz Gian Paolo Feminis örökítette át, és ezt tekinthetjük az első kölnivíznek.


A XX. Század és a "Made in Italy" Megszületése

A XX. század folyamán az olasz parfüméria számos fejlődési és átalakulási szakaszon ment keresztül, megerősítve nemzetközi hírnevét és az elegancia és minőség mércéjévé vált.

A század elején az olasz parfüméria még erősen a kézműves hagyományok és a helyi gyártás befolyása alatt állt. Azonban a tudományos fejlődés jelentős lendületet adott az ipar fejlődésének, köszönhetően a modern kémia lehetőségeinek.

Az olasz parfüméria valódi fellendülése a század második felében következett be, amikor az ország gyors gazdasági növekedést és a "Made in Italy" megszületését élte át.



Ebben a kontextusban sok olasz divatház és luxusmárka úgy döntött, hogy kibővíti termékportfólióját, parfümöket is bevonva, amelyek az olasz eleganciát és stílust képviselték.

Ezek közül érdemes megemlíteni a Gucci-t, amely 1974-ben mutatta be első parfümjét, a

"Gucci No. 1"-t, valamint Gianni Versace-t, aki 1984-ben vezette be a "Gianni Versace Pour Homme" illatot. Számos olasz divattervező is kipróbálta magát a parfüm területén, például Valentino, Trussardi, Krizia, Biagiotti, Moschino, Dolce & Gabbana, Bulgari és sok más. Ezekkel a nagy márkákkal párhuzamosan a XX. század során egy független és művészi parfümmozgalom is kialakult. Ezek a parfümőrök, akik gyakran kézműves műhelyekben és parfümiskolákban képződtek, hozzájárultak az olasz hagyományok életben tartásához és új illatok kísérletezéséhez, amelyek az ország kultúrája és történelme ihletésére születtek.

Nekem személyes kedvencem itt Firenzében Lorenzo Villoresi akinek nemcsak fantasztikus illatai vannak, de gyönyörű parfüm múzeumot is üzemeltet. Továbbá Ortoparisi, Nasomatto, Xerjoff, csak néhány név azok közül, akik hozzájárultak az olasz stílus exportálásához a világban.


12 megtekintés0 hozzászólás

Kommentarer


bottom of page