top of page
Keresés
Szerző képeMadari Szilvia

A megfelelő illattal bevonzhatjuk életünk párját, de egyéjszakás kalandot is szerezhetünk

GLAMOUR+ cikk, Rozs Franciska újságíró írása


Illatok vonzásában
Milyen illattal vonzhatjuk be életünk párját

Levendula, citrom, rózsa. Te is rögtön felidézted az említett növények illatát? Nem vagy ezzel egyedül: az illatok visszarepíthetnek minket távoli emlékekhez, szeretteinkhez vagy helyszínekhez, sőt! A gondosan megválasztott illattal akár a nagy őre is rátalálhatunk. Madari Szilvia parfümkészítővel az illatjegyek jelentéséről és szerepéről beszélgettünk.

Ismerős az érzés, amikor beszállsz a liftbe, amit a korábbi utas parfümje leng be, és szinte rosszul vagy az illattól? Vagy amikor megöleled a párod, beszippantod az illatát és az otthon kellemes érzése fog el? Az illatok, és a hozzájuk rendelt érzettársítások jobban befolyásolják az életünket, mint gondolnánk: nemcsak a napunk hangulatának 70%-áért felelősek, de befolyásolhatják az édesanyánkkal való kapcsolatunkat és a párválasztásunkat, egyúttal önmagunk legjobb verziójának elérése is függhet attól, milyen parfümöt használunk.

Kis illathatározó

Madari Szilvia parfümkészítő szerint hiába is próbálnánk, a szaglás az egyetlen olyan érzékszervünk, amelyet semmilyen módon nem tudunk befolyásolni. „El tudod dönteni, hogy ne láss, mert becsukod a szemed, ahogy azt is, hogy ne hallj valamit, mert befogod a füled. Az irodában terjengő pörköltszagot viszont – akárhogy is akarod –, nem tudod elkerülni. A szaglás nem egy tudatosan kontrollálható érzékelés. Egyszerűen megtörténik,” – fogalmaz Szilvia.


Mindez korántsem a véletlen, sokkal inkább egy anatómiai sajátosság következménye. Az illatmolekulák a belégzés során az orrnyálkahártyán lévő szaglóreceptorokhoz kötődnek hozzá. Ezek elektrokémiai jeleket küldenek a szaglókötegbe (bulbus olfactoricus, ami az elsődleges feldolgozásért felelős), majd az információ tovább halad innen az agy többi részébe, többek között a limbikus idegrendszerbe, amely az érzelmek és a memória központja. Így kapcsolódik össze a szaglás az érzelmeinkkel és a memóriánkkal és ennek köszönhető, hogy az összes emlékünk közül bizonyítottan az illatmemóriánk a legtartósabb.

Parfümök és párkeresés

Szilvia szerint nemcsak az illatemlékek miatt fontos, milyen parfümöt emelünk le a polcról: az illatjegyek minősége és szimbolikája is sokat nyom a latba. „A nők számára például fontos, hogy olyan illatot érezzenek a férfiakon, amely dominanciát és határozottságot hangsúlyoz.Ilyen például a fougere és a vetiver, a szantálfa vagy a cédrus – utóbbi abszolút verhetetlen ebben a kategóriában” – meséli Szilvia, aki egy másik aspektust is kiemel a férfiak parfümjeivel kapcsolatban.


A friss, sportos illatokat is előszeretettel érzékeljük nőként a férfiakon, hiszen ez azt jelképezi, hogy az adott férfiban van erő és kitartás. Itt hangsúlyoznám az aromatique és az aquatic jegyeket, amelyek kiemelhetik a férfi atletikus jellegét” – fogalmaz a parfümkészítő.


Ha már szóba került a párkeresés, Szilvia a nők számára is értékes információkkal szolgál. „A parfümkészítés során mindig felteszem azt a kérdés, hogy mihez készítjük a parfümöt? Ha hosszú távú kapcsolatra vágyik egy hozzám érkező hölgy, gyakran azt javaslom, csempésszünk egy kis vaníliát a készülő illatba. Ennek evolúciós magyarázata van: amikor a kisbaba megszületik és az édesanya ráteszi a mellére, a baba a mellbimbó tejes, karamellás, vaníliás illatjegyét, az úgynevezett vanillint szippantja be szinte először a világ ezernyi illata közül. Azok az emberek (férfiak), akiket szoptatott az édesanyjuk, valószínűleg kedves emlékeket társítanak a vanília illatához (hiszen az egyet jelent az anya biztonságával), így, amikor megérzik azt a randipartnerükön, könnyen arra a következtetésre juthatnak, hogy ő lesz a leendő gyermekük édesanyja” – meséli Szilvia.

Az anyaság kapcsán a parfümkészítő egy érdekes jelenségre is felhívja a figyelmet: Afrikában például az idehaza negatív interpretációval bíró pacsuli olyannyira az anyaság szimbólumának számít, hogy a nők akkor fújják magukra ezt azt illatot, amikor jelezni szeretnék a világnak és önmaguknak, hogy készen állnak az anyaságra.

Visszakanyarodva a randizáshoz: ha nőként inkább a csábítás, semmint a hosszú távú kapcsolat volna a célunk, úgy érdemes az erőteljes illatjegyek felé venni az irányt: az oud, a bors illatjegyei vagy ezek kombinációi inkább femme fatale-ként, semmint potenciális feleség-jelöltként „láttatnak minket” a férfiak szemében. Szilvia egyúttal hozzá teszi: nyilvánvaló, hogy a szimpátia nem kizárólag az illaton múlik, de sokat hozzátehet az ügyhöz, ha megfogadjuk ezeket a tippeket.

A parfümkészítő a menyasszonyok számára is megszívlelendő tanácsokat fogalmaz meg: a nagy napon nem szerencsés új illattal kísérletezni, maradjunk a számunkra komfortos parfümöknél! Nyári esküvő esetén érdemes a lágyabb, könnyedebb illatokat előnyben részesíteni: a meleg miatti izzadás következtében másképp működnek a bőrünkön az illatmolekulák, másrészt fontos, hogy a választott illat ne elfedje, hanem kibontakoztassa a szépségünket.


A jó parfüm az önismeret alapja?

Nemcsak a szociális kapcsolatainkban játszhatnak fontos szerepet az illatok: Szilvia szerint saját potenciálunk kibontakoztatásában is esszenciális szerepük lehet. Érdekesség, hogy a szakértők földrajzi eltéréseket is számon tartanak ezügyben: míg az angolok és a franciák számára a virágos jegyek jelentik a komfortzóna határát, addig a keleti világban a nehezebb, oudos, fás, vetiveres, akár pacsulis jegyeket részesítik előnyben az ott élők.

Amerikában megint más a helyzet: a tengerentúlon sokkal inkább a vaníliás, kakaós, csokis illatjegyek forognak inkább a köztudatban, mivel a népesség nagy része ezekkel tudja leginkább kibontakoztatni a személyiségét, nem mellesleg a helyi parfümkészítők számára ezek a leginkább hozzáférhető illatjegyek, amelyekkel dolgozni tudnak.

Madari Szilvia mindenesetre úgy véli, érdemes rászánni az időt arra, hogy a drogériák polcain kutakodva kísérletezzünk: szagoljunk meg minél több illatot és kerüljünk tisztába azzal, azok hogyan hatnak ránk és melyek szimpatikusak leginkább az orrunknak. Szilvia emellett hozzáteszi, a szaglászás mellett a képzettársítások is fontosak: határozzuk meg magunkban, melyek azok az illatok, amelyek igazán „helyzetbe hoznak minket: „ha beleszippantunk a csuklónkba vagy az alkarunkba és úgy érzékeljük, bármire képesek vagyunk!” – ezzel egy újabb lépést tehetünk a bennünk lévő potenciál kibontakoztatása felé.



4 megtekintés0 hozzászólás

コメント


bottom of page